De Japanse motorcoureur Ai Ogura, geboren op 21 januari 2001, maakt furore in zijn debuutseizoen in de MotoGP. Als rookie voor het Trackhouse Aprilia team heeft hij begin 2025 al een indrukwekkende prestatie op zijn naam staan: hij is momenteel de beste niet-Ducati rijder in het kampioenschap. Deze prestatie is opmerkelijk voor een nieuwkomer in de koningsklasse van de motorsport.
Van juniorklassen naar MotoGP: Ogura’s weg naar de top
Voordat Ogura doorbrak in de koningsklasse, doorliep hij diverse juniorkampioenschappen die cruciaal waren voor zijn ontwikkeling. Zijn carrière begon in de Honda NSF100 Trophy Japan, een belangrijke opstap voor jonge Japanse rijders. In 2015 en 2016 nam hij deel aan de Asia Talent Cup, waar hij zijn talent kon tonen op een breder internationaal podium.
De jaren 2017 en 2018 bracht hij door in het FIM CEV Moto3 Junior World Championship, waar hij meerdere podiumplaatsen behaalde en waardevolle ervaring opdeed tegen internationale concurrentie. Deze vormende jaren waren essentieel in het ontwikkelen van zijn racevaardigheid en mentale voorbereiding op de uitdagingen van Grand Prix-races.
Ogura’s carrière nam een vlucht toen hij in 2019 zijn debuut maakte in de Moto3. In 2020 eindigde hij als derde in het kampioenschap met één overwinning en zeven podiumplaatsen, wat zijn potentieel duidelijk maakte. Na verdere ontwikkeling in de Moto3 maakte hij de overstap naar de Moto2, waar hij in 2022 indruk maakte door als tweede te eindigen in het kampioenschap met drie overwinningen en acht podiumplaatsen.
Na een door blessures geplaagd 2023 en een uitdagend 2024-seizoen waarin hij als 17e eindigde, maakte Ogura in 2025 de sprong naar de MotoGP met Trackhouse Aprilia, waar hij zich snel manifesteerde als een sterke concurrent.
Legendarische Honda RC30 van Carl Fogarty komt onder de hamer
Ogura’s impact in het MotoGP-seizoen 2025
Hoewel het 2025-seizoen nog loopt, heeft Ogura al consistent sterke prestaties geleverd. Hij kwalificeert zich regelmatig in het middenveld en maakt indruk met zijn inhaalacties tijdens de races. Bij de Grand Prix van de Verenigde Staten op het COTA-circuit werd hij gediskwalificeerd vanwege een softwareprobleem, maar hij toonde gedurende het weekend een sterk tempo.
Zijn crewchief Giovanni Mattarollo prijst herhaaldelijk Ogura’s toewijding en snelle leervermogen, wat wijst op een voortdurende progressie naarmate het seizoen vordert. Deze combinatie van natuurlijk talent en professionele gedrevenheid heeft Ogura in staat gesteld om zich snel aan te passen aan de complexiteit van de MotoGP-machines.
MotoGP in Nederland
Voor Nederlandse motorsportfans is de TT Assen, ook bekend als de Cathedral of Speed, het jaarlijkse hoogtepunt. De TT bestaat honderd jaar en staat sinds 1949 onafgebroken op de GP-kalender en is daarmee de langstlopende Grand Prix op die kalender. Hoewel Nederland in recente jaren geen topcoureurs in de MotoGP heeft gehad, hebben we dit jaar wel coureurs om voor te juichen: Collin Veijer en Zonta van de Goorbergh, beide racen in de Moto2.